Sklep z koszulkami RETROAGE!!! Kupując koszulkę pomagasz opłacić serwer!
koszulki

Solar Quest
Autor: StormS   
28 marca 2016
Solar Quest

Sensem istnienia Vectrexa jest w dużej mierze przeniesienie automatu salonowego do domowych pieleszy. Nie inaczej jest z grą Solar Quest, która plasuje się w ścisłej czołówce, najlepszych pozycji na tą konsolę.


RecenzjaWszystko zaczęło się jeszcze w 1981 roku gdy firma Cinematronic wypuściła automaty do gry „Solar Quest”. Były to maszyny z monitorem wektorowym obudowane płytą wiórową z dominującym kolorem czerni. Gdy na rynek wyszedł wektorowy Vectrex od Milton Bradley, Cinematronic zajęło się konwersją gry automatowej na konsolę domową. Ostatecznie Solar Quest wydano w 1982 roku na rynek amerykański i japoński (tu dystrybucją zajęła się firma Bandai) oraz w 1983 roku na rynek europejski.

Gra to kosmiczny shooter, przypominający słynną grę Asteroids, tylko nieco bardziej złożoną. Tytuł nie polega jedynie na strącaniu w kosmiczny niebyt obcych jednostek, ale również ratowaniu nieszczęśliwej załogi. Warto to wiedzieć bo uratowanie poległych jest punktowane kilkakrotnie wyżej niż ich totalne anihilowanie. Tym bardziej, że strąceni są powoli zasysani przez pole grawitacyjne słońca umiejscowionego w środku planszy. My również za wszelką cenę powinniśmy unikać zbliżenia z wielką gwiazdą gdyż grozi to natychmiastową śmiercią. Poziom trudności jest podkręcany przez szybkość wrogich jednostek, które zaczynają coraz to sprawniej podążać naszym śladem oraz coraz to większą ich różnorodnością.

Nie jesteśmy jednak wobec nich całkowicie bezbronni. Oprócz standardowego strzelania w stronę, w którą jesteśmy skierowani, dysponujemy jeszcze atomówką. Ta podczas eksplozji i malowniczego rozproszenia energii, niszczy wszystkie jednostki w promieniu swojej fali uderzeniowej. Na starcie gracz dysponuje aż trzema takimi atomówkami i otrzymuje każdą kolejną po zdobyciu 10 tys. punktów.

Cała trudność moim zdaniem leży w okiełznaniu naszej jednostki bojowej. Przyspieszenie naszego pojazdu powoduje, że przez ułamki sekund jesteśmy nieco bezwładni, a wtedy łatwo o kolizję. Sterowanie wymaga nieco wyczucia i poświęcenia czasu by przyzwyczaić się do specyficznej kontroli naszego statku.

Solar Quest jak każda inna gra na Vectrexa sprzedawana była z kolorową nakładką na monochromatyczny ekran konsoli. Tu dość oszczędną, bo całość ma barwę niebieską, punktacja wyświetlana na czerwono oraz emanujące żółtym kolorem, centralnie umiejscowione słońce będące tematem gry.

Solar Quest to porządny shooter i jedna z lepszych pozycji dostępnych na konsolę Vectrex. Moim zdaniem reprezentująca nieco wyższy poziom rozgrywki niż wbudowany standardowo do konsoli MineStorm. Jest to także ostatnia monochromatyczna gra wydana przez markę Cinematronic.
Zdjęcia/SkanyZdjęcia/skany: StormSSolar Quest

 

skany    InformacjeTakże na: -
Wydawca: GCE
Producent: GCE
Gatunek: Action>>Shooter
Liczba graczy: 1
Data wydania: 

Komentarze  

 
#1 Bodzio 2016-03-29 21:57
Moja ulubiona gierka na Vectrexa z tych które miałem :)
 

Zaloguj

Aktualnie online

Brak

Kalendarz imprez

Poprzedni miesiąc Październik 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 40 1 2 3 4 5 6
week 41 7 8 9 10 11 12 13
week 42 14 15 16 17 18 19 20
week 43 21 22 23 24 25 26 27
week 44 28 29 30 31

Ostatnio komentowane


© 2006-2019 Retroage Wszystkie prawa zastrzeżone.
Materiały graficzne prezentowane na łamach www.retroage.net należą do odpowiednich im twórców i zostały użyte w celach informacyjnych.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
 
Game Boy Forever - Portal polskiej sceny Game Boy Atari Online - strona polskiej społeczności miłośników komputerów Atari / polish Atarians community website Mario City - wszystko o Mario!!! EMU-NES PL... wszystko o legendarnych konsolach NES / Famicom / Pegasus Amiga - Polski Portal Amigowy strefaPSX-wszystko o PlayStation i nie tylko Wiadomości ze świata Niebieskich RetroKomp / LOAD:ERROR:2013 DKiG Dawne Komputery i Gry - O imprezie RPG Maker - Zasoby, Gry, Porady i Skrypty - Tsukuru Archive Fighting Korner... o biciu po mordach GrajPoPolsku - portal autorskich spolszczeń gier i gamehackingu MWRC - Wszystko o serii Resident Evil squarezone.pl final fantasy, chrono cross, chrono trigger Ogród Balamb - spolszczenie Final Fantasy VIII na PC i PlayStation Mazemod is a web radio dedicated to amiga & tracker music culture streaming various styles of computer electronic music from the demoscene & computer art subculture. XboxArcade - Najszybciej rozwijające się forum o konsolach Xbox w Polsce! Stare Komputery - Strona z licznymi informatycznymi eksponatami EXEC - MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA