Sklep z koszulkami RETROAGE!!! Kupując koszulkę pomagasz opłacić serwer!
koszulki

Track & Field II
Autor: Jedah   
06 stycznia 2016
track and field 2

Lata osiemdziesiąte były bardzo burzliwe dla Letnich Igrzysk Olimpijskich. W 1980 roku w Moskwie, gdzie odbyła się XXII Olimpiada, część krajów należących do NATO zbojkotowała zawody ze względu na agresję ZSRR na Afganistan rok wcześniej. Wśród państw, które wycofały się z Igrzysk, były USA, Kanada, Japonia i Korea Południowa. Inni członkowie tej organizacji, jak Wielka Brytania, Francja i Włochy wzięły udział w zawodach, ale wystąpiły pod ogólną flagą olimpijską. Jednak największą liczbę medali zdobyły kraje bloku wschodniego. W rewanżu Związek Radziecki wraz ze swoimi sojusznikami zbojkotował Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w USA. Dopiero Olimpiada w 1992 roku odbyła się bez żadnych skandali.


RecenzjaPowód, dla którego przywołuję historię Igrzysk, jest tytuł japońskiej wersji gry Konamic Sports in Seoul, która nieoficjalnie nawiązywała do XXIV Olimpiady w Seoulu, w Korei Południowej. Konami wydało grę w Japonii, w 1988 roku, dzień przed rozpoczęciem tej wielkiej imprezy, ale w USA pojawiła się dopiero, w 1989. Dodatkowo ukazała się pod zmienionym tytułem Track and Field 2 nawiązującym do niezwykle popularnej poprzedniej gry tej firmy.

Tym, co urzekło mnie w pierwszym kontakcie z tytułem, to ilość dyscyplin. Jest ich aż piętnaście, z czego dwie z nich są ukryte i dostępne tylko w trybie dla dwóch graczy. Z bardziej standardowych dyscyplin znajdziemy tutaj bieg przez płotki, łucznictwo, skoki do wody, pływanie czy rzut oszczepem. Jednak Konami raczyło nas także, według mnie bardziej bajeranckimi konkurencjami, jak: taekwondo, szermierka, lotnictwo, siłowanie na rękę, kajakarstwo górskie, strzelanie z pistoletu czy gimnastyka artystyczna.

Sterowanie do każdej konkurencji jest inne. O ile w niektórych starczy tylko mashować dany przycisk, znajdą się także takie z bardziej złożonym, przy których trzeba będzie więcej się nagimnastykować na padzie. Wyróżniłbym tutaj taekwondo i szermierkę. Sterowanie w tych grach jest zaskakująco złożone i oferuje graczom niezwykle bogaty wachlarz ataków.

Bardzo podobało mi się także kajakarstwo górskie, które tak rzadko występuje w grach tego typu. Trasa jest zarówno wymagająca, jak i interesująca, i zmusza graczy do wymasterowania sterowania i nauki odpowiednich manewrów. Co prawda, jest tu również dużo mashowania przycisków, ale podobnie jak w wielu innych dyscyplinach dojście do perfekcji wymaga przede wszystkim skilla.

Track and Field 2 posiada trzy tryby rozgrywki: Training Mode, Championship Mode i Versus. W trybie treningowym wybieramy jedną z dwunastu dyscyplin i zaczynając od niej przechodzimy kolejne konkurencje tak długo, aż udaje nam sie osiagnąć wynik kwalifikujący nas do następnej gry. W trybie mistrzostw startujemy już na prawdziwej Olimpiadzie. Wybieramy jedno z 10 dostępnych państw, jak: USA, ZSRR, Kenia, Japonia czy Korea Południowa. Tu jest bardziej uroczyście. Widzimy, jak nasz samolot ląduje na koreańskiej ziemi, oglądamy całkiem ładnie prezentującą się ceremonię otwarcia i przechodzimy do dyscyplin, które tym razem zaliczamy po kolei. Problem polega na tym, że progi kwalifikacyjne są ustawione wyżej niż na treningu i trzeba się nieźle namęczyć, by zakwalifikować się dalej. Co zabawne, w trybie mistrzostw gdy zawalimy jedną konkurencję, nie zobaczymy od razu napisu Game Over. Dyscypliny podzielone są na cztery grupy, a każda składa się z trzech zawodów. Cały problem w tym, że nawet jeżeli zawalimy jedne z nich, to i tak musimy rozegrać pozostałe dwie. Jaki sens ma udział w kolejnych dyscyplinach, skoro i tak wiem, że odpadłem?! Jak będę chciał sobie poćwiczyć pozostałe, wybiorę Training Mode! Na dodatek jeżeli przejdziecie wszystkie eventy raz, musicie ukończyć je potem raz jeszcze, tym razem na wyższym poziomie trudności. Ech, masakra!

Nagrodą za nasz trud jest password, jaki otrzymujemy po każdym wygranym dniu igrzysk. Dzięki niemu możemy wznowić rozgrywkę w miejscu, gdzie skończyliśmy. Oprócz tego odblokujemy dwie ukryte dyscypliny, czyli wspomniane strzelanie z pistoletu i lotnictwo.

Tryb Versus pozwala zmierzyć się z drugim graczem w trzech dyscyplinach. Są to szermierka, taekwondo i (dostępne tylko w tym trybie) siłowanie się na rękę.

Jak na grę wydaną zaledwie parę lat po premierze NESa, Track and Field 2 wygląda zaskakująco dobrze. Zamiast malutkich postaci, otrzymujemy duże i wyraźne sprite'y i niezwykle szczegółowe otoczenie. W przeciwieństwie do pierwszej części, tutaj każda dyscyplina jest inaczej animowana. Konami za czasów NESa słynęło z bardzo dobrej muzyki oraz udźwiękowania i tak jest tym razem.

Track and Field II to znakomita rozrywka, ale bardziej dla kilku graczy. Tych samotnych zirytuje tryb mistrzostw, a że jest to główny tryb zabawy, musi odbić się na końcowej ocenie. Z kolei olbrzymia ilość dyscyplin i ich zróżnicowanie dostarczy wiele radości dwóm rywalizującym ze sobą graczom. W kwestii multi Track and Field II zasługuje na złoty medal.
Zdjęcia/SkanyZdjęcia/skany: GimiakTrack & Field II [PAL]

 

 Track & Field II    


Kod wydawcy: NES-F2-EECInformacjeTytuł alternatywny: Konamik Sports in Seoul (JP)
Także na: MSX
Wydawca: Konami
Producent: Konami
Gatunek: Sports>>Olympic Sports
Liczba graczy: 1-2
Data wydania:

  

Zaloguj

Aktualnie online

Brak

Kalendarz imprez

Poprzedni miesiąc Lipiec 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 27 1 2 3 4 5 6 7
week 28 8 9 10 11 12 13 14
week 29 15 16 17 18 19 20 21
week 30 22 23 24 25 26 27 28
week 31 29 30 31

Ostatnio komentowane


© 2006-2019 Retroage Wszystkie prawa zastrzeżone.
Materiały graficzne prezentowane na łamach www.retroage.net należą do odpowiednich im twórców i zostały użyte w celach informacyjnych.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
 
Game Boy Forever - Portal polskiej sceny Game Boy Atari Online - strona polskiej społeczności miłośników komputerów Atari / polish Atarians community website Mario City - wszystko o Mario!!! EMU-NES PL... wszystko o legendarnych konsolach NES / Famicom / Pegasus Amiga - Polski Portal Amigowy strefaPSX-wszystko o PlayStation i nie tylko Wiadomości ze świata Niebieskich RetroKomp / LOAD:ERROR:2013 DKiG Dawne Komputery i Gry - O imprezie RPG Maker - Zasoby, Gry, Porady i Skrypty - Tsukuru Archive Fighting Korner... o biciu po mordach GrajPoPolsku - portal autorskich spolszczeń gier i gamehackingu MWRC - Wszystko o serii Resident Evil squarezone.pl final fantasy, chrono cross, chrono trigger Ogród Balamb - spolszczenie Final Fantasy VIII na PC i PlayStation Mazemod is a web radio dedicated to amiga & tracker music culture streaming various styles of computer electronic music from the demoscene & computer art subculture. XboxArcade - Najszybciej rozwijające się forum o konsolach Xbox w Polsce! Stare Komputery - Strona z licznymi informatycznymi eksponatami EXEC - MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA