Sklep z koszulkami RETROAGE!!! Kupując koszulkę pomagasz opłacić serwer!
koszulki
JagPad PDF Drukuj E-mail
Akcesoria
Wpisał Axi0maT   
czwartek, 10 lipca 2008 21:42
JagPad

Mamy już Jaguara na retroage, wiec pora na kontroler dla tej konsoli. JagPad bo o nim mowa to niezwykle intrygujący pad przykuwający uwagę każdego gracza. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda ta przedziwna konstrukcja to zapraszam do zapoznania się z artykułem oraz zdjęciami.

Informacje


JagPad to oficjalny kontroler do konsoli Atari Jaguar. Wyposażony jest w ośmiokierunkowy krzyżak, 3 przyciski fire, 12 przycisków funkcyjnych (do wykorzystania ze specjalnymi nakładkami dostarczanymi razem z grami), oraz dwóch przycisków wyboru – „PAUSE” i „OPTION”. Mimo swojego topornego wyglądu jest bardzo wygodny i ergonomiczny. Dobrze zaprojektowany krzyżak sprawia, że nie są odczuwalne żadne negatywne efekty uboczne związane z bólem kciuka tak często spotykane w przypadku innych kontrolerów. Kwestią sporną jest wygoda używania klawiszy funkcyjnych. Nie są one umieszczone zbyt komfortowo, ale na szczęście w przypadku większości gier nie są one zbyt często używane. Ze względu na dużą liczbę dodatkowych przycisków, JagPad przez wielu złośliwie nazywany jest narzędziem masochostów, ponieważ opanowanie tej niemalże klawiatury w niektórych grach wymaga sporo czasu.

Cechą charakterystyczną JagPad'a jest to, że nie posiada "shoulder'ów" (potocznie zwanych bumperami, lub po prostu zwyczajowo L+R) - czyli przycisków na górnej części kontrolera obsługiwanych palcami wskazującymi. W zasadzie od czasów SNESa stało się to już niepisanym standardem i ich brak jest niezrozumiały, szczególnie przy sporej ilości klawiszy funkcyjnych. Nieprzemyślany projekt pada zaowocował problemami szczególnie w grach 3D takich jak Wolfenstein 3D czy Doom, gdzie problematyczne okazało się przesuwanie postaci w bok (tzw. "strafe"). Kolejna edycja JagPad'a pod nazwą Jaguar Pro Controller próbowała zacierać to niedopatrzenie z pierwotnej wersji, poprzez dodanie sholuderow L oraz R, i dodatkowych trzech przycisków X, Y, Z znajdujących się obok przycisków A, B, C. Wszystko to na nic jednak, bowiem gry które tak na prawdę potrzebowały tych przycisków, wyszły prędzej i nie obsługiwały możliwości nowego pada. Z dobrodziejstw Pro Controllera skorzystało zaledwie 8 gier co wydaje się być ilością wręcz ironiczną. Sam Pro Controller sprzedawał się więc żenująco słabo, co w rezultacie sprawiło że dziś pad ten jest swoistym białym krukiem i potrafi kosztować tyle co sama konsola.

Z konsolą Atari Jaguar można używać jeszcze jednego pada, chociaż nie dedykowanego do niego bezpośrednio - PowerPad'a. Jest to niezwykle rzadko spotykany i ceniony przez kolekcjonerów kontroler o szarym kolorze oraz niebieskich przyciskach. Stworzony specjalnie dla komputerów Atari STE i Falcon niczym nie różni się pod względem funkcjonalności od swojego Jaguarowego następcy.

GaleriaJagPad JagPad JagPad
JagPad JagPad JagPad
JagPad JagPad JagPad
JagPad   

Poprawiony: wtorek, 27 maja 2014 11:12
 

Komentarze  

 
#1 Deresik 2010-12-14 12:32
Muszę przyznać, że idea nakładek bardzo przednia i fajnie to wygląda.
 
 
#2 Baieros 2010-12-15 08:12
Pomysł nakładek był później wykorzystany przez a4tech na ich mini klawiaturach dedykowanych graczom :-) Jednak ich nakładki były w okół klawiszy nie na nich.
 
 
#3 Jahoo 2014-02-14 18:01
Nakładki pojawiły się już na kontrolerach od Intellivision :-) Pomysł nie nowy, ale fajny.
 

Zaloguj

Aktualnie online

Brak

Kalendarz imprez

Poprzedni miesiąc Sierpień 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 31 1 2 3 4
week 32 5 6 7 8 9 10 11
week 33 12 13 14 15 16 17 18
week 34 19 20 21 22 23 24 25
week 35 26 27 28 29 30 31

Ostatnio komentowane


© 2006-2019 Retroage Wszystkie prawa zastrzeżone.
Materiały graficzne prezentowane na łamach www.retroage.net należą do odpowiednich im twórców i zostały użyte w celach informacyjnych.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
 
Game Boy Forever - Portal polskiej sceny Game Boy Atari Online - strona polskiej społeczności miłośników komputerów Atari / polish Atarians community website Mario City - wszystko o Mario!!! EMU-NES PL... wszystko o legendarnych konsolach NES / Famicom / Pegasus Amiga - Polski Portal Amigowy strefaPSX-wszystko o PlayStation i nie tylko Wiadomości ze świata Niebieskich RetroKomp / LOAD:ERROR:2013 DKiG Dawne Komputery i Gry - O imprezie RPG Maker - Zasoby, Gry, Porady i Skrypty - Tsukuru Archive Fighting Korner... o biciu po mordach GrajPoPolsku - portal autorskich spolszczeń gier i gamehackingu MWRC - Wszystko o serii Resident Evil squarezone.pl final fantasy, chrono cross, chrono trigger Ogród Balamb - spolszczenie Final Fantasy VIII na PC i PlayStation Mazemod is a web radio dedicated to amiga & tracker music culture streaming various styles of computer electronic music from the demoscene & computer art subculture. XboxArcade - Najszybciej rozwijające się forum o konsolach Xbox w Polsce! Stare Komputery - Strona z licznymi informatycznymi eksponatami EXEC - MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA