Sklep z koszulkami RETROAGE!!! Kupując koszulkę pomagasz opłacić serwer!
koszulki
Dex Drive PDF Drukuj E-mail
Akcesoria
Wpisał Axi0maT   
sobota, 05 stycznia 2008 22:56


Firma InterAct swego czasu stała się potentatem w tworzeniu akcesoriów dla konsoli Nintendo 64 (i nie tylko). DexDrive to urządzenie w/w firmy, które pozwala na kopiowanie oraz archiwizowanie danych z Controller Pak'a (karty pamięci do Nintendo 64), na komputer klasy PC (nośnik danych jest dowolny - twardy dysk, dyskietka, pendrive).

W pudełku...
Zestaw DexDrive oprócz samego urządzenia zawiera również zasilacz (12 Volt, 150mA), 2 dyskietki ze sterownikami i oprogramowaniem, instrukcję obsługi, kartę rejestracyjną oraz gwarancyjną - całość zapakowana w sporym tekturowym pudełku. Niestety brak tu najważniejszego - Controller Pak'a. Należy się więc zaopatrzyć w niego osobno (zdecydowana większość posiadaczy Nintendo 64 z pewnością już takowy ma). Wrażenie estetyczne opakowania jak i samego produktu są jak najbardziej pozytywne - do tego akurat, InterAct zdążył już swoich klientów przyzwyczaić.

Wygląd i podłączenie
Urządzenie wykonane jest z plastiku w kolorach czarnym i ciemno turkusowym. W przedniej części znajduje się kontrolka, która zapala się na zielono gdy urządzenie podłączone jest do prądu i uruchomionego komputera, a zmienia kolor na pomarańczowy podczas odczytu/zapisu danych z/na Controller Pak'a. Dolna część obudowy jest lekko rozszerzona, tworząc w ten sposób stabilną podstawkę, natomiast w górnej części znajduje się slot na karty pamięci przysłonięty niewielką klapką - dzięki temu nie dochodzi do zakurzenia styków. Urządzenie podłączane jest do komputera poprzez port COM (9 pin) i wymaga osobnego niezależnego zasilania.

Oprogramowanie
Software dostarczany wraz z urządzeniem na dyskietkach jest dość przestarzały i nie warto o nim wspominać - warto od razu zainstalować nowsze oprogramowanie o nazwie DexPlorer. Jest to dość rozbudowana aplikacja, dzięki której będziemy mogli wykonać niemal dowolne operacje na Controller Pak'ach - od prostego kopiowania save'ow, przez usuwanie oraz archiwizowanie danych, formatowanie karty pamięci, a na połączeniu z internetem kończąc (w celu wysyłania/odbierania plików). DexPlorer przypomina nieco systemowego Explorer'a z Windows, ale nie jest tak intuicyjny i trzeba poświęcić parę minut, aby zrozumieć prawa nim rządzące (łatwo pomylić na początku kopiowanie z archiwizowaniem). Pliki używane przez program mają rozszerzenie n64 (podobnie jak niektóre romy gier na konsolę Nintendo 64), tak więc w tym przypadku nietrudno o pomyłkę. W związku z tym, osoby posiadające takowe pliki powinny przetrzymywać je w oddzielnych katalogach, aby nie pomieszać danych. Na sam koniec warto wspomnieć, że DexDrive ma brata bliźniaka (różniącego się nieco wyglądem) przeznaczonego dla konsoli PSX, a program DexPlorer obsługuje obydwa te urządzenia.

Podsumowując, DexDrive umożliwia:
- archiwizowanie stanów gry na komputerze PC,
- przesyłanie plików przez Internet, np. na strony gromadzące rekordy graczy - w ten sposób nasze wyniki są udokumentowane i wiarygodne,
- ściąganie stanów gier z witryn internetowych - w ten sposób możemy zobaczyć, np. jak wygląda zakończenie gry, lepsze bronie, które można zdobyć w dalszej części rozgrywki itd.,
- kopiowanie stanów gier na inne karty pamięci (Controller Pak -> PC -> Controller Pak),
- usuwanie zbędnych plików z Controller Pak'a,
- formatowanie kart pamięci,
- save przeniesiony na komputer można edytować za pomocą dowolnego edytora hexadecymalnego i w ten sposób zmienić dane. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że w ten sposób można "podkręcić" statystyki postaci, energię, amunicję i co tylko jeszcze dusza zapragnie.

Wnioski
Urządzenie nie jest tanie, więc dla niedzielnych graczy jest to po prostu kolejna ciekawostka, o której warto widzieć że istnieje. DexDrive z całą pewnością jest jednak godny uwagi dla starych wyjadaczy. Wiele gier korzysta z Controller Pak'a i w pewnym momencie liczba sav'ów jest tak duża, że trzeba jakiś usunąć. Ktoś kto grał w gry o tematyce piłkarskiej i koszykarskiej na N64, z pewnością wie, że potrafią one zapełnić kartę pamięci niemal w całości. Posiadając DexDrive w zupełności wystarczy nam Controller Pak o pojemności 1 MB (4 strony pamięci), bowiem problem wolnego miejsca, rozwiąże archwizowanie danych na dysk twardy naszego komputera.

Wymagania systemowe:
- komputer klasy PC z procesorem Pentium 75MHz lub lepszym,
- system operacyjny Windows (95/98/ME, 2000, NT). Przy Windows XP należy program uruchamiać w trybie zgodności z Windows 98,
- 16 MB pamięci RAM,
- 8MB wolnej przestrzeni na dysku (2 dla starszej wersji oprogramowania),
- karta graficzna SVGA w trybie Hi-Color (16 bit),
- port COM (9 pin)

Prodcent: InterAct
Cena: 40 PLN

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive

Dex Drive
 

Zaloguj

Aktualnie online

Brak

Kalendarz imprez

Poprzedni miesiąc Sierpień 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 31 1 2 3 4
week 32 5 6 7 8 9 10 11
week 33 12 13 14 15 16 17 18
week 34 19 20 21 22 23 24 25
week 35 26 27 28 29 30 31

Ostatnio komentowane


© 2006-2019 Retroage Wszystkie prawa zastrzeżone.
Materiały graficzne prezentowane na łamach www.retroage.net należą do odpowiednich im twórców i zostały użyte w celach informacyjnych.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
 
Game Boy Forever - Portal polskiej sceny Game Boy Atari Online - strona polskiej społeczności miłośników komputerów Atari / polish Atarians community website Mario City - wszystko o Mario!!! EMU-NES PL... wszystko o legendarnych konsolach NES / Famicom / Pegasus Amiga - Polski Portal Amigowy strefaPSX-wszystko o PlayStation i nie tylko Wiadomości ze świata Niebieskich RetroKomp / LOAD:ERROR:2013 DKiG Dawne Komputery i Gry - O imprezie RPG Maker - Zasoby, Gry, Porady i Skrypty - Tsukuru Archive Fighting Korner... o biciu po mordach GrajPoPolsku - portal autorskich spolszczeń gier i gamehackingu MWRC - Wszystko o serii Resident Evil squarezone.pl final fantasy, chrono cross, chrono trigger Ogród Balamb - spolszczenie Final Fantasy VIII na PC i PlayStation Mazemod is a web radio dedicated to amiga & tracker music culture streaming various styles of computer electronic music from the demoscene & computer art subculture. XboxArcade - Najszybciej rozwijające się forum o konsolach Xbox w Polsce! Stare Komputery - Strona z licznymi informatycznymi eksponatami EXEC - MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA