Sklep z koszulkami RETROAGE!!! Kupując koszulkę pomagasz opłacić serwer!
koszulki
Rainbow Islands PDF Drukuj E-mail
Recenzje
Wpisał Gimiak   
czwartek, 10 stycznia 2008 21:38

O istnieniu gry Rainbow Islands na GBC nie miałem bladego pojęcia, pomimo tego, że listę wydanych gier na tę konsolę przeglądałem wielokrotnie. Miło się zaskoczyłem widząc ją na allegro. Ostatnim razem przyjemność gry w tę pozycję miałem gdzieś w 1995 roku, kiedy to intensywnie eksploatowałem Amigę 600. W jej wydanie wmieszała się firma TDK, której inne pozycje (np. Shrek: Fairy Tale Freakdown) wypadły dosyć kiepsko. Niniejsza recenzja rozwieje wszelkie wątpliwości na temat jakości tego produktu.

Rainbow Islands jest kontynuacją gry Bubble Bobble i wydana została na sporą ilość konsol i komputerów domowych. Dwójka młodych bohaterów Bubby i Bobby, już w ludzkiej postaci (w grze Bubble Bobble byli zamienieni w jaszczuropodobne stwory, wyglądem przypominające dinozaury) podczas swojej wędrówki odnaleźli uwięzionego Prezydenta Tęczowych Wysp. Jego uwięzienia dokonały potwory, które aktualnie harcują na tęczowych wyspach.

Naszym zadaniem jest przywrócenie spokoju oraz wysiedlenie nieproszonych gości z wysp. Rainbow Islands to platformówka, w której poruszamy się w górę ekranu, zbierając przy tym różnego rodzaju ciasteczka, diamenty, słodycze, warzywa, owoce i dzbanki (zwiększające ilość wystrzeliwanych tęcz o jedną [czerwone], lub zwiększających prędkość puszczania tęcz [pomarańczowe]), a także buty (zwiększającego prędkość poruszania się naszej postaci). Wspomniane powyżej tęcze wykorzystujemy zarówno do eliminacji naszych przeciwników, więzienia ich jak i do przemieszczania się wyższe partie planszy. Na tęczę możemy zatem wejść, aby następnie z niej skoczyć np. na platformę znajdującą się powyżej. Jest to także nasza jedyna broń, którą wykorzystamy do walki z hersztami, o których będzie mowa już za chwilę.

Do przejścia czeka nas aż siedem wysp (Insect Island, Combat Island, Monster Island, Toy Island, Doh's Island, Robot Island i Dragon Island), z których każda podzielona jest na cztery plansze, a te dodatkowo na etapy. Na szczycie ostatniej planszy każdej z wysp czeka nas spotkanie z bossem. Jego kształt związany jest nazwą danej ostrowy, czyli np. ze smokiem przyjdzie nam walczyć będąc na wyspie smoczej.

W Rainbow Islands oprócz Story mode, o której pisałem powyżej, jest jeszcze możliwość gry na czas (time attack) i na punkty (score attack). Obie te gry znajdziemy w menu głównym po wybraniu opcji Challenge. Nie dostaniemy tutaj jednak żadnych nowych plansz, dostępne są tylko te, które już przeszliśmy w story mode. Ogólnie rzecz biorąc nic specjalnego, zwłaszcza, że gra nie zapisuje naszych wyników.

Szata graficzna gry jest w miarę dobra, choć kilku bossom przydałaby się porządna korekta, gdyż wyglądają na mocno niedopracowanych. Plansze prezentują się ciekawie, a nasi wrogowie są w miarę różnorodni. Każda z wysp ma swój unikatowy „zestaw” przeciwników oraz wygląd. Postacie co prawda są proste, lecz wyglądają dobrze. Nasz bohater natomiast wykonany jest bardziej szczegółowo i na tle wyżej wspominanych elementów wypada chyba najlepiej.

Muzyka i dźwięki w grze są raczej średniej jakości. Kilka melodyjek towarzyszących nam podczas zabawy miło wpada w ucho, nie powodując skutków ubocznych. Dziwną przypadłością gry jest to, że podczas gry w kilku planszach muzyka w nienaturalny sposób milknie lub nie ma jej wcale.

W Rainbow Islands gra się dosyć dobrze, a niedopracowania graficzne nie rzucają się aż tak mocno w oczy. Wielkim minusem jest brak możliwości zapisu stanu gry lub w wpisania kodu, w celu przeskoczenia do późniejszych etapów. Czeka nas zatem przejście gry za jednym zamachem, na które poświecić trzeba ok. godziny czasu. Na szczęście pozycja ta nie ma limitu kontynuacji, więc gdy skończą się nam życia, możemy bez problemu kontynuować naszą zabawę od miejsca, w którym zginęliśmy.

Ogólnie rzecz biorąc gra Rainbow Islands jest ciekawa, lecz ma kilka drażniących elementów. Jest to jednak produkt na jeden raz, nie sądzę aby ktokolwiek po jego przejściu chciał ponownie do niego wrócić. Żenującym elementem są walki z szefami, którzy po pierwsze wyglądają jak produkt uboczny, na który autorom już czasu nie starczyło bo termin gonił, a po drugie poruszają się w zbyt łatwy do przewidzenia sposób. Na pewno warto grę sprawdzić, aby mieć szersze pojęcie w temacie platformówek, ale nie koniecznie trzeba tę pozycję mieć w swojej kolekcji.

Dziękuję za uwagę.Rainbow Islands

Poprawiony: czwartek, 10 stycznia 2008 21:40
 

Zaloguj

Aktualnie online

Brak

Kalendarz imprez

Poprzedni miesiąc Sierpień 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 31 1 2 3 4
week 32 5 6 7 8 9 10 11
week 33 12 13 14 15 16 17 18
week 34 19 20 21 22 23 24 25
week 35 26 27 28 29 30 31

Ostatnio komentowane


© 2006-2019 Retroage Wszystkie prawa zastrzeżone.
Materiały graficzne prezentowane na łamach www.retroage.net należą do odpowiednich im twórców i zostały użyte w celach informacyjnych.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
 
Game Boy Forever - Portal polskiej sceny Game Boy Atari Online - strona polskiej społeczności miłośników komputerów Atari / polish Atarians community website Mario City - wszystko o Mario!!! EMU-NES PL... wszystko o legendarnych konsolach NES / Famicom / Pegasus Amiga - Polski Portal Amigowy strefaPSX-wszystko o PlayStation i nie tylko Wiadomości ze świata Niebieskich RetroKomp / LOAD:ERROR:2013 DKiG Dawne Komputery i Gry - O imprezie RPG Maker - Zasoby, Gry, Porady i Skrypty - Tsukuru Archive Fighting Korner... o biciu po mordach GrajPoPolsku - portal autorskich spolszczeń gier i gamehackingu MWRC - Wszystko o serii Resident Evil squarezone.pl final fantasy, chrono cross, chrono trigger Ogród Balamb - spolszczenie Final Fantasy VIII na PC i PlayStation Mazemod is a web radio dedicated to amiga & tracker music culture streaming various styles of computer electronic music from the demoscene & computer art subculture. XboxArcade - Najszybciej rozwijające się forum o konsolach Xbox w Polsce! Stare Komputery - Strona z licznymi informatycznymi eksponatami EXEC - MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA