Sklep z koszulkami RETROAGE!!! Kupując koszulkę pomagasz opłacić serwer!
koszulki
Famicom
Wpisał Gimiak   
piątek, 08 lutego 2008 04:00
Famicom baner

Famicom to pierwsza telewizyjna konsola Nintendo, która na japoński rynek trafiła w 1983 roku. Być może nie zostałaby wydana gdyby nie wielki sukces automatów z grami Donkey Kong, Donkey Kong Jr. i Popeye.

Dzisiejsza konsola jest pierwszą z retro niespodzianek, która pojawia się na retroage.net. Kolejne opublikowane zostaną już niedługo, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z nowym materiałem.


OpisNa początku 1980 roku, dzięki dużemu sukcesowi jakie odniosły automaty do gier, Nintendo postanowiło stworzyć konsolę telewizyjną, która obsługiwałaby gry znajdujące się na kartridżach. Tak narodziła się pierwsza telewizyjna konsola na kartridże tejże firmy o nazwie Famicom (Family Computer). Sprzęt opracowany został przez Masayukiego Uemura, a pierwsze konsole pojawiły się na japońskim rynku 15 czerwca 1983 roku. W niedługim czasie dobrze znane gry z automatów (Donkey Kong, Donkey Kong Jr. i Popeye) przeniesione zostały na nową platformę.
Famicom jest najlepiej sprzedającą się konsolą swoich czasów na świecie, wg informacji Nintendo do dnia dzisiejszego sprzedanych zostało ponad 60 milionów sztuk. Ostatnią wydaną grą na japońskim rynku jest Adventure Island 4 (1994 r). Pomimo tego, że gry nie były wydawane, Nintendo do października 2003 roku nadal produkowało konsole.

Famicom posiada przymocowane na stałe dwa kontrolery, każdy z nich ma kształt zaokrąglonego prostopadłościanu i na każdym znajdują się przyciski A i B oraz krzyżak (d-pad, który zaprojektowany został przez twórcę gier Game & Watch - Gunpei Yukoi). Drugi manipulator posiada wbudowany wewnętrzny mikrofon, który wykorzystywany jest tylko przez kilka gier. Brakuje w nim przycisków START i SELECT, znajdujących się na padzie oznaczonym numerem jeden.

W górnej części konsoli znajduje się wejście na gry. Z przodu, umiejscowiony jest 15 pinowy port rozszerzeń, w którego umieścić można np. Famicom Light Gun, Power Pad, R.O.B. oraz Power Glove. Jest jednak mała liczba gier, które korzystają z wymienionych akcesoriów. Najbardziej popularnym jest Famicom Light Gun, którego wykorzystuje 17 gier.

Dzięki temu, że Famicom nie posiada blokady, możliwe jest uruchamianie kartridży pirackich i nielicencjonowanych. Fakt ten był często nadużywany zarówno w Japonii jak i na Dalekim Wschodzie.

W Japonii produkcją kartridży zajmowało się sześć firm: Nintendo, Konami, Capcom, Namco, Bandai i Jaleco. Dzięki temu firmy te mogły umieścić na płytkach dodatkowe czipy np. VRC 6 i VRC 7 (wyprodukowane przez Konami), będące czipami polepszającymi jakość dźwięku podczas gry (np. w grze Castlevania III: Dracula's Curse). Kartridże do konsoli Nintendo Famicom posiadają konstrukcję 60-pinową.

W 2003/2004 roku na rynku japońskim wydana została konsola Game Boy Advance SP w wersji Famicom w kolorach: białym i czerwonym. Następną konsolą, która swoim wyglądem nawiązywała do Famicomu jest Game Boy Micro (Famicom i 20th Anniversary Edition).
Zdjęcia/SkanyZdjęcia/skany: GimiakFamicom [JP]

 

 Famicom  Famicom  Famicom
 Famicom  Famicom  Famicom
 Famicom  Famicom  Famicom
 Famicom  Famicom  Famicom
 Famicom  Famicom  Famicom
Model: HVC-001

Poprawiony: poniedziałek, 10 marca 2014 14:38
 

Komentarze  

 
#1 pierniczek 2010-04-18 06:08
mogłeś choć umyć ten badziew do zdjęć
 
 
#2 McGoof 2011-08-28 11:43
Dodałbym, że to właśnie Famicoma klonem, a właściwie koreańską podróbką, jest znany w Polsce Pegasus (stąd brak blokady regionalnej między innymi)
 
 
#3 Baieros 2011-08-30 22:08
Retroage nie ma działu Pegasus dlatego też pewnie nie wspomniano o tej sprawie ;-) Nie zajmujemy się raczej podróbkami.
 
 
#4 dredziaz 2016-02-01 21:22
Witam
kto pomoże w doprowadzeniu konsoli do użytku ??
chodzi mi o Famicom Family Computer z Disk system,, po przerobieniu z Ntsc na PAL karty na famicomie chodzą bez zarzutu, natomiast disk system nie wczytuje dyskietek pojawiają się literki i się zwiesza, sam tej przeróbki Famicoma nie robiłem.., tylko zleciłem komuś, kolega ten zrobił następujące czynności jak mi opisał ; Wylutowałem modulator bo nie będzie już potrzebny
2. Wstawiłem zamiast niego specjalną płytkę z wyjściami audio, video, zasilanie
3. Z płytki wyprowadziłem dwa kable czinsz przez otwory w konsoli, w których kiedyś były przełączniki
4. Stare procesory i kwarc wylutowałem, a na ich miejsce wstawiłem podstawki
5. Wstawiłem w podstawki nowe procesory i nowy kwarc i teraz konsola w PAL na czinczach osiąga piękne kolory i dźwięk.
Oczywiście modulator i stare procesory i stary kwarc dostałem z powrotem
proszę o info kto by się tym zajął bo wcześniejszy kolega się narazie nie odzywa :/
 
 
#5 dredziaz 2016-02-01 21:24
i ja mu wtedy wysłałem tylko samą konsolę bez tego disk systemu więc zawaliłem bo tak by sam sprawdził wtedy co i jak :/
 
 
#6 kolo 2016-02-01 21:44
Nie znam się na tym, ale może FDS jest niekompatybilny z konsolą pracującą w PAL?
 

Zaloguj

Aktualnie online

Brak

Kalendarz imprez

Poprzedni miesiąc Październik 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 40 1 2 3 4 5 6
week 41 7 8 9 10 11 12 13
week 42 14 15 16 17 18 19 20
week 43 21 22 23 24 25 26 27
week 44 28 29 30 31

Ostatnio komentowane


© 2006-2019 Retroage Wszystkie prawa zastrzeżone.
Materiały graficzne prezentowane na łamach www.retroage.net należą do odpowiednich im twórców i zostały użyte w celach informacyjnych.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
 
Game Boy Forever - Portal polskiej sceny Game Boy Atari Online - strona polskiej społeczności miłośników komputerów Atari / polish Atarians community website Mario City - wszystko o Mario!!! EMU-NES PL... wszystko o legendarnych konsolach NES / Famicom / Pegasus Amiga - Polski Portal Amigowy strefaPSX-wszystko o PlayStation i nie tylko Wiadomości ze świata Niebieskich RetroKomp / LOAD:ERROR:2013 DKiG Dawne Komputery i Gry - O imprezie RPG Maker - Zasoby, Gry, Porady i Skrypty - Tsukuru Archive Fighting Korner... o biciu po mordach GrajPoPolsku - portal autorskich spolszczeń gier i gamehackingu MWRC - Wszystko o serii Resident Evil squarezone.pl final fantasy, chrono cross, chrono trigger Ogród Balamb - spolszczenie Final Fantasy VIII na PC i PlayStation Mazemod is a web radio dedicated to amiga & tracker music culture streaming various styles of computer electronic music from the demoscene & computer art subculture. XboxArcade - Najszybciej rozwijające się forum o konsolach Xbox w Polsce! Stare Komputery - Strona z licznymi informatycznymi eksponatami EXEC - MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA